Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka a protesty lékařů - ale kdo myslí na pacienta?!

18. 10. 2017 16:42:46
Tisíce praktických a ambulantních lékařů dnes na protest stávkují, nemocné odkazují na nemocnice nebo dokonce na záchranku. Mezi praktickými a nemocničními lékaři to vře. Ale co pacient, jak ten k tomu přijde?

Palcové titulky dnů minulých oznamovaly: Doktoři symbolicky pohřbívají svoje ordinace a primární péči! Dnes ještě přituhlo - tisíce praktických a ambulantních lékařů na protest stávkují, pacienty odkazují na nemocnice nebo dokonce na zdravotní záchrannou službu. Důvodem je nesouhlas s plošným zavedením elektronického receptu, s EET a s poslední verzí tzv. úhradové vyhlášky, na základě které si v příštím roce trochu pomohou nemocnice.

Ti, co se financováním zdravotnictví zabývají, vědí, že úhradová vyhláška je jen určitá zákonná pojistka, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví v případě nedohody v rámci tzv. dohodovacího řízení jednotlivých segmentů zdravotních služeb. Není to tedy ideální výsledek dohody, ale vůle státu zasáhnout v rámci veřejného zájmu do přerozdělování peněz z veřejného zdravotního pojištění a téměř vždy s ní je přibližně polovina poskytovatelů velmi silně nespokojena. To je zkrátka fakt a je to samozřejmě i důsledek situace, kdy jsou na jedné straně omezené finanční prostředky a na druhé straně neomezené potřeby. Náš stát není v nějaké originální pozici. Tento nepoměr existuje všude na světě a zatím žádný zdravotní systém nedokázal nalézt uspokojivé řešení, které by bylo všemi poskytovateli vnímáno jako správné a spravedlivé.

A tak se nyní můžeme dočíst, že nemocnice fungují 24 hodin denně, že některé vážnější případy nelze řešit v ambulanci a je vhodnější je řešit rovnou v nemocnici, že mají praktičtí lékaři vyšší příjmy než ty nemocniční, přitom nemusejí sloužit apod. V rámci objektivity se zase zapomíná, že nemocniční lékař má za sebou laboratorní a technologické zázemí, že se může poradit se svými kolegy nebo přizvat lékaře jiného oboru na konzilium, zatímco praktický lékař - ať ten pro děti, nebo ten pro dospělé - je ve své ordinaci sám a musí se také sám a správně rozhodovat. Starší praktici nemají už chuť učit se vyplňovat elektronický recept a někteří starší lékaři chtějí se svojí praxí skončit, což bude problém, protože praktici stárnou a v některých oblastech se je nedaří nahradit mladšími kolegy...

To všechno jsou „pravdy“ a argumenty, které v současnosti sytí mediální prostor, ale tak nějak se v rámci debaty zapomíná na pacienta. Toho zajímá především to, aby se mu včas dostalo adekvátní a kvalitní péče. Aby byl rychle ošetřen zejména v situacích, při kterých je ohroženo jeho zdraví nebo dokonce život a aby se mu této péče dostalo rychle a kvalitně i v situacích, kdy bezprostředně o život nejde.

Z hlediska občana Prahy je situace náhlých život ohrožujících stavů řešena pražskou záchrannou službou na velmi dobré úrovni, na nenadálé změny zdravotního stavu se pak zaměřuje lékařská pohotovostní služba, která v Praze funguje především ve velkých fakultních nemocnicích a je hrazena magistrátem.

Na území hlavního města však existují problémy s dodržováním ordinačních hodin některých ambulantních lékařů. Dochází k nim častěji v období kolem svátků a v pátečních odpoledních hodinách, kdy ambulantní lékaři nejsou v ordinacích a na dveřích pacientům nabízí možnost využít pohotovostní službu nebo je nasměrují do nejbližší nemocnice - aniž by nemocnici předem informovali. V lůžkových zařízeních se pak hromadí pacienti s banálními zdravotními problémy, musejí na ošetření neúměrně dlouho čekat a zdravotníci v lůžkových zařízeních jsou neadekvátně zatěžováni ošetřováním pacientů, kteří by správně měli být ošetřeni v ambulancích.

V metropoli se v tomto blýská na lepší časy. Usnesením Rady hl. města byla v srpnu schválena nová závazná metodika výběrových řízení na poskytovatele zdravotních služeb, kteří chtějí poskytovat své služby v rámci všeobecného zdravotního pojištění. Podle této nové metodiky je nyní dodržování ordinačních hodin jednou z podmínek, které musejí poskytovatelé splnit. Jinými slovy: souhlasné stanovisko zástupců magistrátu je v rámci této metodiky podmíněno tím, že bude posouzeno také hledisko dodržování ordinačních hodin.

Schválení nové metodiky posuzování dodržování ordinačních hodin je třeba chápat především jako signál, že se na magistrátu o věc zajímáme. Cítíme odpovědnost za pražské pacienty, kteří by měli být ošetřování ve vhodném zdravotnickém zařízení včas, bez zbytečné prodlevy a dlouhého čekání. Stejně tak lékaři v pražských nemocnicích se musí starat především o pacienty ve stavu vyžadujícím nemocniční péči, a ne o pacienty, kteří mohou být efektivně ošetření v ambulantních zařízeních.

Věřím, že tento mechanismus přispěje k větší spokojenosti pacientů. Na tu se totiž uprostřed současných mediálních přestřelek poněkud zapomíná...

Sečteno podtrženo, praktické lékaře vnímám jako důležitou a nezpochybnitelnou součást systému primární péče. A pokud chtějí více profitovat z úhradové vyhlášky, určitě se přimlouvám za to, aby byly zohledněny spíše výkony a práce než kapitační složka čili platba za pacienta.

Autor: Radek Lacko | středa 18.10.2017 16:42 | karma článku: 12.59 | přečteno: 515x


Další články blogera

Radek Lacko

Aby byla "nemocenská" efektivnější

Asi každého z nás zajímá, na kolik peněz a od koho máme nárok v době pracovní neschopnosti. Počínaje lednem 2018 nastala změna - co to znamená pro naše peněženky a jak by šel systém zefektivnit?

8.3.2018 v 10:02 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 260 | Diskuse

Radek Lacko

8 důvodů, proč by měl Nemocnici Na Františku provozovat magistrát

V poslední době se mě lidé často ptají, proč si vedení Magistrátu hl. města Prahy myslí, že by měla být Nemocnice Na Františku provozována magistrátem. Rozhodl jsem se proto hlavní důvody stručně a jasně pojmenovat.

21.2.2018 v 14:45 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 99 | Diskuse

Radek Lacko

Primární lékařská péče - realita versus naše očekávání

Místo prvního kontaktu pacienta a lékaře označujeme jako primární péči. Ta zároveň představuje místo, kam se pacient pravidelně vrací. Je z mého pohledu neméně důležitá než nemocniční péče. Jak zlepšit její dostupnost a úroveň?

14.2.2018 v 14:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Radek Lacko

Jak dál s nejstarším zdravotnickým zařízením na území České republiky?

Současná debata o Nemocnici Na Františku mě vedla k prostudování zajímavé historie tohoto zařízení a k zamyšlení, jak v kontextu historie řešit její budoucnost.

13.12.2017 v 13:56 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 315 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Kabourková

A není to systémová chyba?

V krátké době se ve vládě již podruhé mění ministr. V obou případech se jednalo o kopírování v diplomových pracích. A tak se mi do hlavy opět vloudila myšlenka, o které jsem již psala. Nejde o selhání systému?

17.7.2018 v 20:08 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Míth

Není fake jako fake!

Z boje proti fake news se stala zvláštní novinářská disciplína. Mnoho válečníků však přes své svaté nadšení „nevidí pro stromy les“.

17.7.2018 v 9:00 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 633 | Diskuse

Marek Konečný

Opisovat se nemá aneb Zrod nové politické kultury

Měli bychom poděkovat oběma ministrům Malé a Krčálovi za jejich školní podvody. Díky nim snad veřejnost začíná chápat, že jsou věci, které se nedělají.

16.7.2018 v 21:32 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 433 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Štvanice Prahy 1 proti kolům je mezinárodní ostudou

Návštěvníci z celého světa žasnou – na dlažbě v centru Prahy jsou nově ohyzdné bílé čáry se škrtnutým symbolem jízdního kola. Vrcholí agresivní tažení městské části Praha 1 proti cyklistům.

16.7.2018 v 19:05 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 539 | Diskuse

Markéta Kabourková

„CTRL C“ a „CTRL V“ jinak

Dalo by se říci, že 19. století bylo stoletím páry, 20. století bývá označováno jako „krátké století“ a 21. století si dovolím označit jako století „napodobování“.

16.7.2018 v 12:30 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 2466 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 510

Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení, zastupitel MČ Praha 4, otec tří dcer, ekonom, vášnivý houbař, turista a milovník přírodních krás, čtenář sci-fi, jogín amatér...

Najdete na iDNES.cz