Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka a protesty lékařů - ale kdo myslí na pacienta?!

18. 10. 2017 16:42:46
Tisíce praktických a ambulantních lékařů dnes na protest stávkují, nemocné odkazují na nemocnice nebo dokonce na záchranku. Mezi praktickými a nemocničními lékaři to vře. Ale co pacient, jak ten k tomu přijde?

Palcové titulky dnů minulých oznamovaly: Doktoři symbolicky pohřbívají svoje ordinace a primární péči! Dnes ještě přituhlo - tisíce praktických a ambulantních lékařů na protest stávkují, pacienty odkazují na nemocnice nebo dokonce na zdravotní záchrannou službu. Důvodem je nesouhlas s plošným zavedením elektronického receptu, s EET a s poslední verzí tzv. úhradové vyhlášky, na základě které si v příštím roce trochu pomohou nemocnice.

Ti, co se financováním zdravotnictví zabývají, vědí, že úhradová vyhláška je jen určitá zákonná pojistka, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví v případě nedohody v rámci tzv. dohodovacího řízení jednotlivých segmentů zdravotních služeb. Není to tedy ideální výsledek dohody, ale vůle státu zasáhnout v rámci veřejného zájmu do přerozdělování peněz z veřejného zdravotního pojištění a téměř vždy s ní je přibližně polovina poskytovatelů velmi silně nespokojena. To je zkrátka fakt a je to samozřejmě i důsledek situace, kdy jsou na jedné straně omezené finanční prostředky a na druhé straně neomezené potřeby. Náš stát není v nějaké originální pozici. Tento nepoměr existuje všude na světě a zatím žádný zdravotní systém nedokázal nalézt uspokojivé řešení, které by bylo všemi poskytovateli vnímáno jako správné a spravedlivé.

A tak se nyní můžeme dočíst, že nemocnice fungují 24 hodin denně, že některé vážnější případy nelze řešit v ambulanci a je vhodnější je řešit rovnou v nemocnici, že mají praktičtí lékaři vyšší příjmy než ty nemocniční, přitom nemusejí sloužit apod. V rámci objektivity se zase zapomíná, že nemocniční lékař má za sebou laboratorní a technologické zázemí, že se může poradit se svými kolegy nebo přizvat lékaře jiného oboru na konzilium, zatímco praktický lékař - ať ten pro děti, nebo ten pro dospělé - je ve své ordinaci sám a musí se také sám a správně rozhodovat. Starší praktici nemají už chuť učit se vyplňovat elektronický recept a někteří starší lékaři chtějí se svojí praxí skončit, což bude problém, protože praktici stárnou a v některých oblastech se je nedaří nahradit mladšími kolegy...

To všechno jsou „pravdy“ a argumenty, které v současnosti sytí mediální prostor, ale tak nějak se v rámci debaty zapomíná na pacienta. Toho zajímá především to, aby se mu včas dostalo adekvátní a kvalitní péče. Aby byl rychle ošetřen zejména v situacích, při kterých je ohroženo jeho zdraví nebo dokonce život a aby se mu této péče dostalo rychle a kvalitně i v situacích, kdy bezprostředně o život nejde.

Z hlediska občana Prahy je situace náhlých život ohrožujících stavů řešena pražskou záchrannou službou na velmi dobré úrovni, na nenadálé změny zdravotního stavu se pak zaměřuje lékařská pohotovostní služba, která v Praze funguje především ve velkých fakultních nemocnicích a je hrazena magistrátem.

Na území hlavního města však existují problémy s dodržováním ordinačních hodin některých ambulantních lékařů. Dochází k nim častěji v období kolem svátků a v pátečních odpoledních hodinách, kdy ambulantní lékaři nejsou v ordinacích a na dveřích pacientům nabízí možnost využít pohotovostní službu nebo je nasměrují do nejbližší nemocnice - aniž by nemocnici předem informovali. V lůžkových zařízeních se pak hromadí pacienti s banálními zdravotními problémy, musejí na ošetření neúměrně dlouho čekat a zdravotníci v lůžkových zařízeních jsou neadekvátně zatěžováni ošetřováním pacientů, kteří by správně měli být ošetřeni v ambulancích.

V metropoli se v tomto blýská na lepší časy. Usnesením Rady hl. města byla v srpnu schválena nová závazná metodika výběrových řízení na poskytovatele zdravotních služeb, kteří chtějí poskytovat své služby v rámci všeobecného zdravotního pojištění. Podle této nové metodiky je nyní dodržování ordinačních hodin jednou z podmínek, které musejí poskytovatelé splnit. Jinými slovy: souhlasné stanovisko zástupců magistrátu je v rámci této metodiky podmíněno tím, že bude posouzeno také hledisko dodržování ordinačních hodin.

Schválení nové metodiky posuzování dodržování ordinačních hodin je třeba chápat především jako signál, že se na magistrátu o věc zajímáme. Cítíme odpovědnost za pražské pacienty, kteří by měli být ošetřování ve vhodném zdravotnickém zařízení včas, bez zbytečné prodlevy a dlouhého čekání. Stejně tak lékaři v pražských nemocnicích se musí starat především o pacienty ve stavu vyžadujícím nemocniční péči, a ne o pacienty, kteří mohou být efektivně ošetření v ambulantních zařízeních.

Věřím, že tento mechanismus přispěje k větší spokojenosti pacientů. Na tu se totiž uprostřed současných mediálních přestřelek poněkud zapomíná...

Sečteno podtrženo, praktické lékaře vnímám jako důležitou a nezpochybnitelnou součást systému primární péče. A pokud chtějí více profitovat z úhradové vyhlášky, určitě se přimlouvám za to, aby byly zohledněny spíše výkony a práce než kapitační složka čili platba za pacienta.

Autor: Radek Lacko | středa 18.10.2017 16:42 | karma článku: 12.28 | přečteno: 500x

Další články blogera

Radek Lacko

Jak dál s nejstarším zdravotnickým zařízením na území České republiky?

Současná debata o Nemocnici Na Františku mě vedla k prostudování zajímavé historie tohoto zařízení a k zamyšlení, jak v kontextu historie řešit její budoucnost.

13.12.2017 v 13:56 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 291 | Diskuse

Radek Lacko

Děti z pražských dětských domovů na dlažbě neskončí!

Včera na mě na internetu vyskočil pesimistický článek o tom, jak děti z dětských domovů napříč ČR nemají většinou šanci zapojit se po odchodu z ústavu do běžného života, především najít si bydlení, práci. Jaká je situace v Praze?

9.11.2017 v 11:54 | Karma článku: 6.56 | Přečteno: 261 | Diskuse

Radek Lacko

Zdravotní gramotnost v Česku horší než v Afghánistánu? Ne, ale je co zlepšovat…

Tak jsme se z mezinárodních průzkumů dozvěděli, že jsme nejnezdravější zemí světa, co se týče konzumace alkoholu, kouření a počtu obézních. Pardon, ale nakolik je relevantní studie mapující zdravíobyvatel, jíž vévodí Afghánistán?

9.10.2017 v 16:26 | Karma článku: 5.66 | Přečteno: 373 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaroslav Míth

Žádný ze Sedmi statečných nenadával mexickým vesničanům!

Sedm statečných byl můj klukovský film. Rád ho mám i jako dospělý. Jeho hrdinové jsou ukázkoví klaďasové, ale přitom jsou uvěřitelní. V porovnání s nimi dopadají dnešní samozvaní „bojovníci ducha“ jako zbabělí skunkové.

16.1.2018 v 9:00 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 532 | Diskuse

Karel Kropš

decentralizace a odpovědnost

O dětech rozhodují rodiče, jejich rodiny. O soužití sousedů rozhodují obce. O základních právních normách celého národa rozhoduje stát. A každá z těchto skupin by i měla bojovat za udržení této pravomoci.

12.1.2018 v 23:25 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 136 | Diskuse

Tonička Plíšková

Bude v parlamentu veselo?

Komedie, fraška, taškařice nebo veselohra? Zdá se, že se tam vejde vše. ČT zklamala ve svém programu i na Silvestra, opravdových komiků a legrace je málo. Poslanci v parlamentu nás rozesmějí víc. A je to život - premiéra ne hra.

12.1.2018 v 10:18 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaroslav Míth

Proč zrovna Halík a Pehe nahrávají Zemanovi?

V USA existuje jeden nepěkný způsob politického podnikání zvaný „rat fucking“. Mám pocit, že se již rozšířil i k nám.

12.1.2018 v 9:00 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 967 | Diskuse

Luboš Zálom

Česko hledá prezidenta

Po pěti letech bude český národ podruhé volit svého prezidenta. Jestliže první přímá volba byla nakonec spíše zábavnou mediální fraškou, letos jsme, jak se zdá, sestoupili ještě o několik úrovní níže.

11.1.2018 v 13:02 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 866 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 603

Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení, zastupitel MČ Praha 4, otec tří dcer, ekonom, vášnivý houbař, turista a milovník přírodních krás, čtenář sci-fi, jogín amatér...

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.