Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biologická léčba: účinná, ale příliš drahá - řešení existuje!

Americké farmaceutické firmy se postupně snaží výrazněji prosadit na našem trhu s tzv. biologickou léčbou. Ta je účinná, ale moc drahá. Jak si s rostoucí potřebou těchto léčiv a zájmem ze strany pacientů poradí naše zdravotnictví?

Nedávno jsem se zúčastnil semináře s názvem Přínosy inovace ve zdravotnictví. Akce se konala v prostorách rezidence velvyslance USA, což není náhoda. Americké farmaceutické firmy se snaží v příštím období výrazněji prosadit na českém trhu s biologickou léčbou. Ta je účinná, šetrná... Ale také velmi drahá. Ve vzduchu visí otázka, jak velkou šanci má indikovaný pacient v ČR na takovou "vymoženost".

Tzv. inovativní léky jsou nové a účinnější, ovšem také samozřejmě dražší. Ve skupině inovativních léčiv zaujímají výsostné postavení preparáty pro tzv. biologickou léčbu. Hned v úvodu bych zmínil další zajímavou skupinu léčiv, tzv. biosimilars. Díky cca o 15 % nižší ceně představují dostupnou a reálnou alternativu pro větší počet pacientů a mohou výrazně konkurovat dražším, tzv. originálním biologickým léčivům, což může být pro naše zdravotnictví celkem zajímavou perspektivou…

Biologická léčba (někdy se používá termín „cílená“ léčba) se definuje poněkud krkolomně jako léčba působící pouze na molekuly a pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a v buňkách normálních tkání se buď nevyskytují vůbec, nebo jen v malé míře. Biologická léčiva ve své podstatě zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu.

Hlavním problémem biologické léčby je hlavně její cena. Biologické léky tvoří v současné době Jednu čtvrtinu trhu s léčivy v ČR. Spotřeba přitom každým rokem roste cca o 6 %. Např. výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na biologickou léčbu rakoviny, roztroušené sklerózy či revmatologických onemocnění stouply od roku 2011 z 5,48 miliardy na loňských 7,85 miliardy. Pro letošní rok VZP plánuje na biologickou léčbu vydat 8,45 miliardy korun! Lze předpokládat, že v příštím období stoupnou náklady o dalších cca 10 mld.

Růst nákladů na biologickou léčbu je dán kromě finančně náročného výzkumu, vývoje a výroby mj. také tím, že se užívají nové léky, rozšiřuje se užití už osvědčených léků i pro další nemoci a z akutní léčby se stává chronická, kdy pacienti užívají tyto léky i řadu let. Neustále se rozšiřuje spektrum nemocí, u nichž se tzv. biologická léčba používá, a vyvíjejí se stále nová léčiva - je např. předpoklad, že v letech 2017 až 2020 by mělo vstoupit do léčby na osm desítek nových léků!

Nejvíce pacientů se léčí s nádorovými onemocněními kůže. Jejich počet dosahuje cca 69 tis. při nákladech bezmála 600 milionů korun. Druhý nejvyšší počet pacientů (cca 55 tis.) se léčí s rakovinou prsou, následuje trávicí trakt (49 tis.), mužské pohlavní orgány (46 tis.), močový trakt, mízní, krvetvorná a příbuzná tkáň (zde rekordní náklady přes 3 mld. korun), ženské pohlavní orgány, plíce a dýchací trakt, štítná žláza, hlava a krk, centrální nervová soustava a oči atd.

Léčba je bezpochyby účinná, efektivní a má méně nežádoucích účinků, ale je – jak už bylo řečeno - velmi nákladná. Problém je tedy, co s tím. Zde pár faktů a východisek:

  • V novele Zákona o léčivech se nedávno omezila maximální cena všech podobných biologických přípravků v rámci jedné referenční skupiny. Do jednotlivých referenčních skupin jsou zařazovány léky, které mají obdobnou účinnost a podobné klinické využití. V současnosti platí, že regulace maximální ceny se týká jen toho podobného léčivého přípravku, který jako první v rámci referenční skupiny podá žádost o stanovení výše a podmínek úhrady. Cena dalších podobných přípravků regulována není.
  • S rozšířením regulace cen nesouhlasí Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF). Podle ní jsou už nyní ceny léků v ČR jedny z nejnižších v Evropě, což je vcelku pravda. Podle asociace jsou řešením levnější varianty biologických léků, již zmíněné biosimilars. Jejich většímu rozšíření ale zatím brání těžko předvídatelná a složitá regulace cen a úhrad.
  • Biologickým lékům je při správních řízeních v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) "věnována zvýšená pozornost a podléhají supervizi".
  • Pro využití biologických léků musí existovat dohoda mezi ministerstvem zdravotnictví, lékovým ústavem, zdravotními pojišťovnami, politiky i poskytovateli péče. Ministerstvo zdravotnictví proto kvůli problému s rostoucími náklady na inovativní léčbu zřídilo pracovní skupinu složenou ze zástupců úřadu, pojišťoven a SÚKL. Odborníci by v pracovní skupině měli zpracovat postupy na základě medicíny založené na důkazech a na základě doporučených postupů pro používání biologických léků, aby nebyly nasazovány mimo rámec svého určení.
  • Je třeba, aby byla všechna inovativní léčiva podávána jen ve stanovených centrech.

Domnívám se, že se i další diskuze o rostoucích nákladech na inovativní léčiva bude dotýkat závažných témat zdravotní a lékové politiky. Jsou totiž zároveň určitou výzvou pro udržitelnost zdravotnických systémů. Nelze je indikovaným pacientům nepodávat, ale kdyby je dostávali všichni indikovaní pacienti – připusťme - financování zdravotnictví by se dostalo do obrovských obtíží. Úvahy tedy logicky mohou směřovat i do oblasti vyšší spoluúčasti pacientů (tzv. banální výkony a léčiva by si mohli platit pacienti sami), dotknou se zřejmě i komerčního pojištění, pacientských organizací atp.

Autor: Radek Lacko | pátek 23.6.2017 14:14 | karma článku: 15,85 | přečteno: 1496x
  • Další články autora

Radek Lacko

Aby byla "nemocenská" efektivnější

Asi každého z nás zajímá, na kolik peněz a od koho máme nárok v době pracovní neschopnosti. Počínaje lednem 2018 nastala změna - co to znamená pro naše peněženky a jak by šel systém zefektivnit?

8.3.2018 v 10:02 | Karma: 8,49 | Přečteno: 275x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Radek Lacko

8 důvodů, proč by měl Nemocnici Na Františku provozovat magistrát

V poslední době se mě lidé často ptají, proč si vedení Magistrátu hl. města Prahy myslí, že by měla být Nemocnice Na Františku provozována magistrátem. Rozhodl jsem se proto hlavní důvody stručně a jasně pojmenovat.

21.2.2018 v 14:45 | Karma: 9,48 | Přečteno: 111x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Radek Lacko

Primární lékařská péče - realita versus naše očekávání

Místo prvního kontaktu pacienta a lékaře označujeme jako primární péči. Ta zároveň představuje místo, kam se pacient pravidelně vrací. Je z mého pohledu neméně důležitá než nemocniční péče. Jak zlepšit její dostupnost a úroveň?

14.2.2018 v 14:09 | Karma: 0 | Přečteno: 63x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Radek Lacko

Jak dál s nejstarším zdravotnickým zařízením na území České republiky?

Současná debata o Nemocnici Na Františku mě vedla k prostudování zajímavé historie tohoto zařízení a k zamyšlení, jak v kontextu historie řešit její budoucnost.

13.12.2017 v 13:56 | Karma: 11,33 | Přečteno: 335x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Radek Lacko

Děti z pražských dětských domovů na dlažbě neskončí!

Včera na mě na internetu vyskočil pesimistický článek o tom, jak děti z dětských domovů napříč ČR nemají většinou šanci zapojit se po odchodu z ústavu do běžného života, především najít si bydlení, práci. Jaká je situace v Praze?

9.11.2017 v 11:54 | Karma: 7,85 | Přečteno: 316x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení, zastupitel MČ Praha 4, otec tří dcer, ekonom, vášnivý houbař, turista a milovník přírodních krás, čtenář sci-fi, jogín amatér...

Seznam rubrik